Çiçek Sularken Nelere Dikkat Etmeliyiz

28 Eylül 2021

Hayatımızda bize eşlik eden, etrafımızı güzelleştiren şeyleri saydığımız zaman aklımıza gelen şeylerin başında çiçekler her zaman oluyor. Rengarenk ve birbirinden güzel yapıdaki ortamlara kattıkları pozitif havanın yanı sıra eşsiz birer de dekorasyon aracı halinde. Durum böyle olunca da çiçekleri her zaman yanımızda görmek ve onların hep ilk günkü gibi canlı durmasını istiyoruz.

Fakat çiçekler doğru bakım yöntemleri uygulanmadığı zaman ne yazık ki solup gidiyor. Çiçeklerin solma nedenlerini başında ise hatalı sulama yöntemleri yer alıyor. Kimi zaman fazla su vermek, kimi zaman ise az su vermek çiçeğin çürümesine neden olan detaylar arasında ilk sırada.

Biz de bu yazımızda çiçeklerinizin ömrünü uzatmaya yardım edecek bazı pratik çiçek sulama yöntemlerini sizler için bir araya getirdik. Siz de doğru şekilde çiçeklerinizi sulayarak, onların ömrünü uzatabilir ve güzelliklerinin daimi olmasını sağlayabilirsiniz.

►Sulama saatini iyi seçin
Çiçek sularken dikkat etmeniz gereken noktaların başında sulama yaptığınız saat yer alıyor. Öğlen ya da ikindi gibi sıcağın yoğun olduğu zamanlarda çiçek sulamak oldukça sık yapılan bir hata. Bunun yerine çiçeklerinizi sabah erken saatlerde ya da akşam serinin olduğu zamanlarda sulamak çok daha verimli olabilir çünkü çiçek sularken verdiğiniz suyun buharlaşmaması oldukça önemli.

►Suyun miktarını doğru ayarladığınıza emin olun
Elbette çiçek sularken dikkatli olmanız gereken bir diğer nokta verdiğiniz su miktarı oluyor. Çiçeklerinize su verirken yapmanız gereken ilk şey suyun köklere ulaştığından emin olmak. Bu da saksı boyutu ve çiçeğin türüne göre değişiklik gösterebilir. Eğer kökleri oldukça derine uzanan bir çiçeğe sahipseniz az su vermek yalnızca toprağın üstünü ıslatır ama çiçeğin hayatta kalmasını sağlamaz.

►Suyu dağıtarak verin
Çiçeklerinizi sularken aynı noktaya sürekli su vermekte yapılan en sık yanlışlardan biri. Bunun yerine suyu toprağın her bir noktasına dağıtmak, çiçeğinizin çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilir.

►Yaprakları fazla ıslatmayın
Genellikle insanlar çiçeklerini sularken yaprakları ıslatır ve onların gelişmesini bekler. Ancak bu tarz beklentinin olumlu sonuçlanması çok mümkün değil. Çünkü ıslak kalan yapraklar hastalık olma ihtimali oldukça yüksek. Bu durumda da çiçeğiniz ne yazık ki erken solup gidebilir.

►Suyun kalitesine önem verin
Suyun kalitesi de çiçeğinizin sağlığına doğrudan etki edecek detaylardan biri. Aşırı kireçli sular, çiçeğin erkenden ölmesine neden olacaktır. Bu yüzden de uygun su kalitesini yaklamanız oldukça önemli. Ek olarak suyun oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.