Evinizin Havasını Temizleyecek Bitki Önerileri

28 Eylül 2021

Doğru hava filtreleme işlemini yapabilecek bitkileri seçtiğinizde eviniz güzel görünmekle kalmayıp ferah bir havaya da sahip olacak. Evinizdeki toksinleri ve zararlı gazları azaltmak için kullanabileceğiniz birçok bitki çeşidi bulunur. Göremediğiniz mikropları içeren soluduğunuz hava bazı sağlık problemlerine ve motivasyon eksikliğine sebep olabilir. Hava kalitesini bitkiler ile iyileştirerek bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Paşa Kılıcı
Paşa kılıcı bitkisi özel bakım gerektirmeyen dayanıklı bitkiler arasında yer alır. Hava filtreleme özelliği ile bilinen bu çiçeği yatak odası dahil olmak üzere tüm yaşam alanlarında değerlendirebilirsiniz. Paşa kılıcı bitkisi, geceleri oksijen salgıladığı için uyurken daha rahat nefes alabilirsiniz. Evinizin her mevsim ferah ve temiz havaya sahip olabilmesi için bu çiçeği doğrudan güneş ışığı alabileceği bir köşeye yerleştirebilirsiniz.

Kasımpatı (Krizantem)

Krizantem ismiyle tanınan kasımpatı genellikle deterjan, plastik ve yapıştırıcılarda bulunan amonyak gibi zararlı maddeleri filtrelemeye yardımcı olur. Deterjan ve plastik kullanımının yoğun olduğu mutfak ve banyolarınıza kasımpatı çiçeği yerleştirebilirsiniz.

Aloe Vera
Cilt bakımı, güneş yanığı ve küçük kesiklerin onarımı için sık kullanılan aloe vera bitkisi, yapraklarının içerisinde bulunan özel bileşenler sayesinde hava filtreleme görevi görür. Aloe vera; duvar boyası ve deterjanların içerdiği zararlı havayı filtreleyebilir. Evinizde bulunan kimyasal oranı fazlaysa aloe vera yapraklarının üzerinde kahverengi lekeler gözlemleyebilirsiniz. Her alanda değerlendirilebilen bu bitkiyi mutfak pencerenizin kenarına veya çalışma masanızın üzerine yerleştirebilirsiniz.

Draceana Marginata
Uzun yapraklarıyla evinizin baş köşesinde dekorasyon ürünü olabilecek Dracaena bitkisi evinizin havasını temizleyebilir. 160 cm’e kadar uzayabilen bu devasa bitkiyi güneş alan ve havadar alanlara yerleştirebilirsiniz. Doğru bakım ile beslediğiniz Dracaena, evinizde bulunan zararlı gazları ve toksin maddeleri filtreleyebilir.

Pothos Sarmaşığı
Kapalı alanlarda bulunan toksinlerle savaşabilecek duvar sarmaşığı; suda, saksıda ve tavan askıları ile tavana asılan saksılarda kolayca yetiştirilebilir. Kısa sürede yayılan yapraklarının salgıladığı oksijen sayesinde evinizin havasını temizleyebilirsiniz.

Temiz Hava, Şık Dekorasyon
Evinizin havasını temizleyecek bitki çeşitleri sağladığı oksijen ile hava kalitesini artırabilir. Artan hava kalitesinin yanı sıra bu bitkileri evinizde doğru şekilde konumlandırarak ilham ve enerji verici bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Evinizde modern şık bir dekorasyon oluşturmak için seçtiğiniz bitkileri farklı boyutlarda yan yana sergileyebilirsiniz. Farklı boyutlar evinizde daha botanik ve organik bir görünüm oluşturabilir. Öte yandan, bitki dekorasyonunuzu farklı tasarımlara sahip seramik saksılar ile de çeşitlendirebilirsiniz.
 
  • ►Tüm Bitkiler Gece ve Gündüz Hava Filtreleme Özelliği Taşır Mı?

Tüm yeşil yapraklı bitkiler gündüz vakti oksijen üreterek bulunduğu alanın havasını filtreleyebilir. Ancak çoğu bitki gece vakti oksijen yerine karbondioksit salınımı yapar. Uyuduğunuz odalarda bir bitki bulundurmak isterseniz hem gündüz hem de gece oksijen salınımı yapabilecek bitkileri tercih edebilirsiniz.

  • ►Çiçekli Bitkiler Evin Havasını Temizleyebilir Mi?

Kasımpatı, antoryum, guzmanya ve daha birçok çiçekli bitki evinizin havasını temizleyebilir.

  • ►Bitkilerin Temizleyebileceği Zararlı Maddeler Nelerdir?

Duvar, kumaş, boya ve mobilyalarınızda bulunan formaldehit, ksilen, benzen, karbonmonoksit, trikloretilen gibi toksinleri bitkiler ile filtreleyebilirsiniz.

  • ►Hava Filtreleme Özelliği Taşıyan Bitkilerin Bakımı Zor Mudur?

Toksinleri temizleme özelliği bulunan bitkilerin bakımı oldukça kolay. Doğru sulama ve güneş ışığı takviyesi ile bitkileriniz size uzun süre eşlik edebilir.

Çok sayıda bilimsel araştırma, bazı bitkilerin kapalı ortamların hava kalitesini büyük oranda iyileştirebileceğini gösterir. Evinizin havasını temizleyecek bitki çeşitleri ile gün boyu daha enerjik, motive ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Öte yandan, bu bitki çeşitlerinin sağladığı dekorasyon ile şehir hayatının sebep olduğu yüksek stres seviyesini de düşürebilirsiniz.